Перші згадки про комбінацію синього і жовтого кольорів в офіційній символіці датовані 1256 роком. В них був виконаний герб Львова із зображенням жовтого лева на блакитному тлі, яке місту подарував князь Данило Галицький. Також золотий та синій кольори використовували на гербі Галицько-Волинського князівства.
Поєднання цих кольорів було поширене і під час козацтва, особливо у період XVIII століття. Часто запорожці мали сині прапори, прикрашені золотистими орнаментами, образами православних святих чи козаків.
Існує міф, що прапор має бути не синьо-жовтим, а жовто-блакитним, і те, що його перевернули – головна причина нещасть, що випадають на Україну. Раніше можна було зустріти обидва варіанти використання квітів, а після повалення Гетьманату у грудні 1918 року уряд УНР затвердив сучасну послідовність смуг.
За однією версією, синій на прапорі символізує небо, а жовтий - колоски пшениці. По-іншому, це символи двох основних стихій природи: води та вогню. З релігійної точки зору жовтий уособлює Творця, а блакитний - все земне.
Вперше після Лютневої революції 1917 р. синьо-жовті прапори з'явилися в Києві, Одесі та Харкові. 17 березня того ж року було оголошено про організацію Центральної ради. З того часу у Києві публічно та на офіційному рівні з'являються символи української державності.
Після розпаду СРСР, 18 вересня 1991 року президія Верховної ради затвердила за синьо-жовтим колірним поєднанням статус офіційного прапора країни. Сучасний святковий день було затверджено указом другого президента України Леоніда Кучми "Про День Державного Прапора України" від 23 серпня 2004 року з метою виховання поваги громадян до державних символів України.
Цікаві факти про український прапор:
- Український прапор змінив кілька кольорів, перш ніж прийти до звичного синьо-жовтого забарвлення - він був червоним, малиновим та червоно-синім. 1918 року Центральна Рада на чолі з Грушевським затвердила нинішню кольорову гаму.
- 2016 року українські альпіністи встановили наш прапор на вершині найвищого вулкана світу - Охос-дель-Саладо в Андах. Його висота - 6872 метри.
- Серед прапорів слов'янських країн лише українське та боснійське не мають червоного кольору.
- Під синьо-жовтим відбулося три проголошення Української державності: 1917, 1941 та 1990 років.